Společnost a jak na ni

OSVČ vs. Právnická osoba

Jistě přemýšlíte, zda je lepší podnikat jako OSVČ nebo si pro své podnikání pořdit právnickou osobu. Odpověď zde není zcela jednoznačná. Hlavní výhodou podnikání jako OSVČ je daňová efektivita, která je zpravidla výhodnější než pro právnické osoby.

Na druhou stranu OSVČ všechna podnikatelská rizika, která jsou v oblasti autodopravy poměrně vysoká. Ať už se jedná například o odpovědnost ze silničního provozu, odpovědnost zákazníkům tak například mzdy zaměstnancům. Proto je hodné zvážení podnikání skrze právnickou osobu.

Jak vlastnit společnost

Společnost můžete získat do vlastnictví dvěmi způsoby. Prvním způsobem je založení společnosti, druhým je pak koupě společnosti již existující ať už s historií nebo tzv. ready-made. Tyto společnosti bývají k prodeji za velmi nízké částky, proto se často vyplatí více, než se zabývat založením společnosti.

Pro založení společnosti je potřeba příprava dokumentace a návštěva Notáře ke sepsání Notářského zápisu. Před tímto je potřeba rozmyslet si následující:

  • Jakou formu společnosti chcete zvolit (zpravidla postačuje s.r.o.)
  • Počet společníků
  • Kdo bude společnost řídit (potřeba trestní bezúhonosti)
  • Kde a jaký složíte základní kapitál (zpravidla platí, že čím vyšší máte kapitál tím snadněji se prokazuje finanční způsobilost)
  • Rozmyslet si předměty podnikání (autodoprava musí být ve stanovách/společenské smlouvě!)
  • Kde bude sídlo společnosti (pro autodopravu nedoporučuji virtuální sídlo/provozovnu z důvodu uchovávání dokumentace jako eurolicence)

Ve chvíli kdy máte ujasněny všechny tyto skutečnosti můžete si nechat sepsat Notářský zápis, zajít do banky složit základní kapitál a následně přímým zápisem nebo návrchem na soud nechat společnost vzniknout.

Takováto společnost však ještě nebude mít vyřízenu koncesi. Se vznikem společnosti tak můžete posečkat a s notářským zápisem si vyřídit finanční způsobilost a také koncesovanou živnost a následně i ji nechat zapsat do obchodního rejstříku současně. Tímto ušetříte jeden soudní poplatek. Avšak vznik společnosti se pozdrží přibližně o měsíc až dva, proto doporučuji nechat společnost vzniknout co nejdříve a poté se pustit do vyřizování koncese dle návodu.

Ready made společnost

Koupě již založené společnosti je rychlejší ale dražší variantou. Můžete se setkat i s nabídkou založených společností již s vyřízenou koncesí. Tato varianta je nejefektivnější pro rychlý začátek s podnikáním, protože již druhý den můžete začít fungovat. Za takový komfort se ovšem připlácí a je proto nutné zvážit si, která varianta je pro Vás nejefektivnější.